Intel WiDi Nedir Ve Neler Getirecek?

Yazdır

Intel WiDi Nedir Ve Neler Getirecek?

Intel’in “Wireless Display”, yani “Intel WiDi” teknolojisini masaya yatırdık. Intel WiDi’nin ne olduğundan başlayıp, nasıl çalıştığına kadar varacağımız makalemizde, bu teknolojinin yakın geleceğini de bulabileceksiniz.

Bilgisayarınızı televizyona bağlayıp video oynatmak istediğinizde, mutlaka cihazların birbirine yakın olması gerekir. Zira veri iletişimi için kullanılan kabloların sınırları vardır. Ortalıktaki kötü görüntüleri de cabası…

Intel’in kablosuz görüntü aktarım teknolojisi olan Intel WiDi, adını Wireless Display’den alıyor.  Biraz detaylandıracak olursak WiDi, Intel’in Core i3, i5 ve i7 Intel HD grafik kartı barındıran dizüstü modellerinden, HD kalitesinde görüntü aktarımı yapmaya yarıyor.

Bu teknolojiyi destekleyen bir dizüstü bilgisayara ve bir de HD TV’ye sahipseniz, Intel tarafından geliştirilen My WiFi Technology yazılımı yardımıyla kablosuz görüntü aktarımına başlayabilirsiniz.

Kablosuz görüntü transferi sağlayan Intel WiDi, geçmişte sadece 720p çözünürlükte yayın yapabiliyordu. Intel, HD servisini geliştirdi ve Intel WiDi 2.0 ile 1080p görüntü transferini mümkün kıldı. Ancak kullanıcılar Intel WiDi 2.0 teknolojisiyle 2011’in ilk çeyreğinde tanışacak.

Daha geniş bir veriyolu ile çözünürlük yükseltilirken, ayrıca mevcut WiDi’de bulunan bazı problemlerin de giderilmesi öngörülüyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi, kaynak cihazdan görüntü ve sesi aktarırken, televizyonda verilerin geriden gelmesi. Yani bir film oynatırken, kaynak cihazda görüntü normal süresinde akarken, televizyona döndüğünüzde görüntü ve ses geriden geliyordu.

Bu problem, film izlerken gibi görünmese de, Intel’in kablosuz görüntü aktarım teknolojisi Intel WiDi’yi oyun oynamak için kullanırken, ciddi bir sıkıntıyla karşılaşmak mümkün. Zira görüntü geriden geldiği için oyunda yanlış zamanda yanlış hamleler yapmaktan başka çareniz kalmıyordu. Intel WiDi 2.0 ile bu sorunun ortadan kalkacağı tahmin ediliyor.

2'inci Nesil Intel Core İşlemci Ailesi ANASAYFAMANSET HABERLER

İlgili Yazılar

/

Yorum Ekle